İçeriğe geç

Bereketin Artması İçin Yapılması Gerekenler

Bereket dinimizde çok önemli bir kavramdır. Maddi ve manevi dünyanın bereketi esasında tüm dünyayı ayaklarınıza seren, şükrün önemini ifade eden bir güçtür. Bereketli olan her şey, yeteceğinden çok daha fazlasına tekabül eder, vereceğinden çok daha fazlasını verir. Dolayısıyla sahip olduğunuz her şeyin çok olmasındansa bereketli olması çok daha önemlidir.

Peki, bereketin artması nasıl sağlanır? Bir malın bereketli olması için ne yapılması gerekir? Tüm bu soruların cevabını sizlere vereceğiz.

  1. Bereketin en önemli koşulu şükretmesini bilmektir. Şükretmesini bilmeyen insanların hiçbir mallarında bereket olmaz. Az da olsa çokta olsa bir şey kazandığınızda ilk olarak şükretmelisiniz.
  2. İşlerinize Besmele-i Şerif ile başlamalısınız. Besmele ile başlanan işler, anlamından da anlaşılacağı üzere Allah’ın adı ile yapıldığı için, bereketli olacaktır. Aynı zamanda işleriniz çok daha kolay ve beklediğinizden daha kısa süre içerisinde gerçekleşir. Besmele ile yapılmayan işlerse kişiye daha zor, daha uzun gelecektir ve daha çok yorulmasına karşın kazanç çabucak eriyip gidecek yani bereketli olmayacaktır.
  3. Tabii ki bereketin en önemli koşullarından birisi, kazancın helal olmasıdır. Helal kazanç ile alınan her şeyde bereket vardır. Helal kazanç demek, işi hakkı ile yapmak demektir. Dolayısıyla adil olmak, dürüst davranmak helali getirir. Doğru emek verilerek yapılan her iş bereketli bir meyve verir. Bu nedenle işinizi hakkınız ile yapmanız bereketi sağlayan en önemli koşuldur.
  4. Paylaşmak bereketi arttırır. Ne derler bilirsiniz, bir kişiyi doyuran iki kişiyi de doyurur. Dolayısıyla elinizde olanı bir başkası ile paylaştığınızda, o şey her ne ise daha bereketli olacağını görürsünüz. Aynı zamanda misafir ağırlamak, misafir çağırmakta bereketi arttırır. Evinizde ne kadar çok insanı ağırlar ne kadar çok insan ile paylaşımda bulunursanız, evinizin bereketi o kadar artacaktır.
  5. Abdestsiz dolaşmamak, ibadetlerinizi yerine getirmek bereketi sağlayan bir diğer koşuldur. Abdest ile başlanan işler hayırla sonuçlanırken, abdestsiz başlanan işler genellikle hayır ile başlamayacağı için doğru sonucu vermeyecektir. Zaten dinimizde abdestsiz gezmek doğru değil hatta abdestli dolaşmak farzdır.
  6. Kazancınızın zekâtını vermeniz gerekir. Zekâtı verilmeyen kazancın bir bereketi olmaz. Zekâtınızın alt limiti dinen belirlenmiştir. En az belirlenen bu limit kadar zekât vermelisiniz.
  7. Sadaka vermek hem beladan korur hem hayır duası almanızı sağlar hem de paranızı bereketlendirir. Sadaka birçok mucizenin kapısını açan bir şeydir.
  8. Derler ki, bir sofra lüzumundan fazla toplanmazsa o evin bereketi kalmaz. Sofra yemekler yenildikten hemen sonra toplanmalıdır. Uzun uzadıya bekletilen yiyecekler, bereketi azaltır. Buradan anlaşılacağı üzere, israfta aynı şekilde bereketin düşmanıdır. Başka insanların işlerine yarayacak, ihtiyaçlarını giderecek her türlü malzeme ya da şey boşa harcandığında bu israftır. Dolayısıyla elinizde olan şeyleri kullanabilecek, işine yarayabilecek insanlar ile paylaşarak evinizin bereketini arttırabilirsiniz.
  9. Son olarak sabah saatlerinde uyanık olmak evin bereketini belirleyen etkenlerden biridir. Sabah saatlerinde uyuyan insanın evinde bereket olmayacaktır. Bu nedenle ev sakinleri erkenden kalkıp işlerine bakmalıdırlar.

Tüm bunlar evin bereketini ve dolayısıyla evin geçimini sağlayan etkenlerdir. Uygulandığı takdirde evinizin bereketinin bir anda artacağını göreceksiniz.

Müşteri Çoğaltan İş Yeri Bereketini Arttıran Dua

Denenmiş Rızık ve Bereket Duası

Dualara AMİN diyelim ve Paylaşalım
Tarih:Dualar

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Ücretli danışma whatsapp hattı
maltepe escort