İçeriğe geç

Araba Alma Duası

Eski zamanlarda da, şimdiki gibi taşıtlar mevcuttu. Bazen binek hayvanları, bazen de ilkel araçlar kullanılarak ulaşım sağlanmaktaydı. Dolayısıyla var olan dualarımızda böyle bir dilek bulunmaktadır. Esasen araba alma duası, bir çeşit dilek duasıdır, mal ve mülk edinme isteğidir. Aynı zamanda maddi kazanç ile ilgili olduğundan dolayı bir çeşit rızık ve bereket duasıdır.

Bizler, her ne istersek Rabbimizden istemek durumundayız. Malın, mülkün, bildiğimiz ve bilmediğimiz her şeyin sahibi yüce Allah’tır. Dolayısıyla bir şeylere bu dünyada sahip olabilmek için, el açıp dua etmek gerekmektedir. Sizlere belirteceğimiz bu duaları okuyarak, Rabbimizden ev ve araba gibi mal ve mülk isteklerinizi dile getirebilirsiniz.


Ev ve Araba Korunma Duaları


Araba Almak İçin Okunabilecek Dualar

Araba sahibi olmak isteyen kişilerin dileklerine sahip olana dek okuması gereken bir dualar dizisi bulunmaktadır. Bu bir dilek duası olduğundan dolayı her Müslüman dilediği zaman duasını edebilmektedir. Fakat okuyacağınız bu duaların tesiri sabah ve yatsı namazlarından sonra çok daha güçlüdür. Önemli din âlimleri bilhassa yatsı namazından sonra okunmasını tavsiye etmektedirler.

 • İlk olarak namazınızı kıldıktan sonra bir adet Fatiha-i Şerife,
 • Daha sonra bir adet Ayetel Kürsi okuyun.
 • Ardından Âli İmran suresinin 18 ve 19. Ayetlerini okumalısınız. Bu ayetler şöyledir:

“Şehidallahü ennehü la ilahe illa hüve vel melaiketü ve ülül ilmi kaimen bil kıst,la ilahe illa hüvel azizül hakim. İnneddine in’dallahil islam,ve mah’telefellezine utül kitabe illa min ba’di ma caehümül ilmu bağyen beynehüm, ve men yekfur bi ayatillahi fe’innallahe seriul hisab”

Anlamı: Allah, melekler ve adaleti yerine getiren ilim sahipleri, O’ndan başka tanrı olmadığına şahitlik etmişlerdir. O’ndan başka tanrı yoktur, O güçlüdür, Hâkim’dir. Allah katında din, şüphesiz İslam’dır. Ancak, Kitap verilenler, kendilerine ilim geldikten sonra, aralarındaki ihtiras yüzünden ayrılığa düştüler. Allah’ın ayetlerini kim inkâr ederse bilsin ki, Allah hesabı çabuk görür.

 • Son olarak yine Âli İmran suresinin 26. Ve 27. Ayetlerini okumalısınız. Bu ayetler şöyledir:

“Kulillahümme malikel’mülki tu’til ‘mülke menteşaü ve tenzi’ul mülke mimmen teşaü, ve tüızzü menteşaü ve tüzillü menteşaü ,biyedikel ‘ hayr, inneke ala külli şey’ in kadir.

Tulicülleyle finnehari ve tulicünnehara filleyl , ve tuhricül’ hayye minel’ meyyiti ve tuhricul ‘ meyyite minel hayy, terzüku men teşaü bi gayri hisab.” 

 

Anlamı: Ey mülkün sahibi Allahım, Mülkü dilediğine verir ve dilediğinden alırsın. Dilediğini aziz ve dilediğini zelil edersin. Hayır ve şer Sen’ in elindendir. Muhakkak ki sen her şeye kadirsin . Geceyi gündüze, gündüzü de geceye idla edersin ve ölüden diriyi, diriden de ölü çıkarırsın. Dilediğine hesapsız rızık verirsin

 

Dinimizde dua okumak kadar, okuduğumuz duanın anlamını net olarak bilmekte önemlidir. Bu nedenle bu duaların manalarını da sizlerle paylaştık. Duaların Türkçe mealinin okunmasına gerek yoktur.

Bu duaları bu sıra ile, gerçekten bilerek, isteyerek ve yürekten okuduktan sonra ellerinizi açıp dilediğinizi gönlünüzden geçtiği gibi söyleyin. Bu dua dizisini her gün okuduğunuz takdirde Allah’ın izni ile dilediğiniz gibi bir araba sahibi olabilirsiniz.

Araba sahibi olabilmek için okuyabileceğiniz bir diğer dua da şu şekildedir:

 • Bismillahirrahmanirrahim. Ya Muhsî. Ya Ganiy. Ya Muğni. Huvallahulleziy la ilahe illa huve ‘alimulğaybi veşşehadeti huverrahmanurrahıymu. Huvallahulleziy la ilahe illa huve elmelikulkuddususselamul mu’minul muheyminul ‘aziyzul cebbarul mutekebbiru subhanallahi ‘amma yuşrikune. Huvallahul halikul – bariy-ulmusavviru lehum’esma ulhusna yusebbihu lehu ma fiyssemavati vel’ardı. Ve huvel’aziyzulhakiymu.

Anlamı: Her şeyin sayısını ve miktarını bilen, sonsuz zenginliğe sahip, dilediğini zengin eden; O, kendisinden başka hiçbir ilâh olmayan Allah’tır. Gaybı da görünen âlemi de bilendir. O, Rahman’dır ve Rahimdir. O, kendisinden başka hiçbir ilâh bulunmayan Allah’tır. O, mülkün gerçek sahibi, kutsal (her türlü eksiklikten uzak), barış ve esenliğin kaynağı, güvenlik veren, gözetip koruyan, mutlak güç sahibi, düzeltip ıslah eden ve dilediğini yaptıran ve büyüklükte eşsiz olan Allah’tır. Allah, onların ortak koştuklarından uzaktır, yaratan, yoktan var eden, şekil veren Allah’tır. Güzel isimler O’nundur. Göklerdeki ve yerdeki her şey O’nu tesbih eder. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Bu duayı da her gün 3 kez arka arkaya okumanız gerekmektedir.

Araba Duası Okunurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yukarıda sizler ile paylaştığımız dualar Kur’an-ı Kerim içerisinde geçmektedir. Bu nedenle bu duaları abdestli bir şekilde okumanız gerekmektedir. Zaten özellikle namaz sonrasında okunmasının daha tesirli olacağını da belirttik.
 • Bu dualar, sessiz ve temiz bir yerde okunmalıdır.
 • Bu duaları okurken gönlünüzden geldiği kadar zekatınız haricinde ihtiyaç sahiplerine sadaka vererek, rızık kapılarınızın açılmasını sağlayabilirsiniz. Dilek dualarının kabulü için sadaka vermek önemlidir.
 • Herhangi bir amaç ve dilek için dua ettiğiniz zaman, ettiğiniz duadan kimsenin haberinin olmaması gerekmektedir. Dualar Allah ile kul arasında kalmalıdır.
 • Dua ettiğiniz için daha önce yaptığınız tasarruf ya da ekstra çalışmaları yok saymamalısınız. Yine çalışmaya devam etmeli, yine tasarruf etmeli ve israftan kaçınmalısınız. Sadece dua ile gerçekleşecek, kabul olacak hiçbir şey yoktur. Dolasıyla sizler yine emeklerinizi verin ve Rabbimizden emeğinizin karşılığını dileyin.
 • Edeceğiniz duaların anlamlarını muhakkak ki bilmelisiniz. Bunun yanı sıra niyetleriniz temiz ve içten olmalıdır.

 

Dualara AMİN diyelim ve Paylaşalım
Tarih:Dualar

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Ücretli danışma whatsapp hattı
maltepe escort