İçeriğe geç

Dağlar Kadar Borcu Olanın Okuması Gereken Dua

Rızkı veren de alan da Allah’tır. Dolayısıyla rızık ve bereket için, borçlardan kurtulmak için, para için ya da aklınıza gelebilecek her şey için Allah’a dua etmelisiniz. Elbette bu demek değildir ki, sadece bir şey istediğinizde dua etmelisiniz. Rabbimize her gün, her an dua etmeli, verdiği nimetler için şükretmesini bilmeliyiz. Her an ve her yerde dua edebilir, Rabbimize düşüncelerimizi, duygularımızı dilimiz ile söyleyebiliriz.

Rızkı veren O, olduğu için elbette elimizde olmayan nedenler ile edindiğimiz maddi yükler için de dua etmemiz, yardım istememiz gereken kişi Yüce Rabbimizdir. Rabbimize doğru biçimde dua ettiğiniz takdirde dağlar kadar borcunuz olsa dahi, kolayca ödeyebilirsiniz. Hiç kazancınız olmasa bile bir kazanç kapısı elde edebilirsiniz. Şüphesiz ki Rabbimiz her şeyi en hayırlı zamanda en hayırlı şekilde bizlere vermektedir.

Eğer çok borcunuz varsa ve ödeyemiyorsanız aşağıdaki duaları okuyarak, Rabbimizden yardım isteyebilirsiniz.

  • Okunuşu: Allahümme ikfini bi helalike  an haramike, eınni bi fazlike ammen sivake.

Anlamı: Allah’ım helalinden bana yetecek kadar vererek beni haramından koru. Lütfunla beni senden başkasına muhtaç etme.

Bu duanın en az 3 kez arka arkaya okunması gerekmektedir. Bu dua oldukça eskilere dayanan ve herkesçe bilinen bir duadır. Bu duayı okuyan kişinin dağlar kadar borcu olsa dahi, Allah’ın yarattığı hayırlı bir kapı ile tüm borçları bir anda çözülür. Bu dua Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) tarafından verilmiş bir reçetedir aslında. Hz. Ali (ra) borcundan dolayı sıkıntısı olan bir kimseye şöyle söylemiştir: “Resullah’ın bana öğrettiği bir duayı sana öğreteyim de, onu okursan, üzerinde Sebir dağı kadar borç olsa Allah Teâla o borcu ödemen için yardım eder.”

  • Okunuşu: Allahümme inni euzü bike mine’l-hemmi, ve’l-huzni, ve euzü bike mine’l-aczi ve’l keseli; ve euzü bike mine’l-cinni ve’l-buhil, ve euzü bike min ğalebeti’d-deyni ve kahri’r-ricali.

Anlamı: Allah’ım dünya ve ahirette gam ve kederden Sana sığınırım. Acizlikten ve tembellikten Sana sığınırım. Korkaklıktan ve cimrilikten Sana sığınırım. Borç altında ezilmekten ve insanların beni aşağılamasından Sana sığınırım.

Peygamber Efendimiz borç sahibi kişilerin beş özelliğinden dolayı borçlandıklarını ifade etmiştir. Bu özellikler acizlik, tembellik, korkaklık, üzüntü ve cimriliktir. Bu beş özellikten korunmak, sakınmak gerektiğini belirtmiş ve bu duayı bizlere sunmuştur.

  • Okunuşu: Allahümme faric’el-hemmi, kaşife’l-ğammi, mücibe da’veti’l-muztarrin, rahmane’d-dünya ve’l-ahireti ve rahimehüma, ente terhamüni , fe’rhamni. Bi rahmetike tuğnini biha an rahmeti men sivake.

Anlamı: Tasayı açan, kaderi(stresi) gideren, darda kalanların duasına icabet eden, dünya ve ahiretin Rahman ve Rahim’i olan Allah’ım ; bana merhamet eden sensin. Senden başkalarının merhametine ihtiyaç bırakmayacak şekilde rahmetinle bana merhamet eyle. Beni borç sıkıntısından kurtar ve beni borçlanacak hallere düşürme.

Bu duayı okuyan kişinin Uhud Dağı kadar borcu olsa da, Allahu Teâla, kişiye o borcu ödeme konusunda yardım eder.

  • Okunuşu: Bismillahi ala nefsi ve mali ve dini. Allahümme raddini bi kazaike ve barik li fima kuddire li, hatta la uhibbe ta’cile ma ahhartehu ve te’hira ma acceltehu.

Anlamı: Allah’ım, Senin ismine, malımı, dinimi, ve neslimi emanet ediyorum. Allah’ım, hükmüne beni razı kıl, kaderimde olanı bana mübarek kıl ki, Senin geri bıraktığını öne almanı, öne aldığını da geri bırakmanı istemeyeyim. Nefsimin isyanını önle teslimini sağla.

Bu dua da yine Peygamber Efendimizin (sav) okumamızı tavsiye ettiği bir duadır. Maddi ve manevi zorluklar yaşarsanız bu duayı okuyarak her türlü sıkıntınızdan ve borcunuzdan kurtulabilirsiniz.

İnsan hayatı boyunca binbir zahmet içinde yaşar zaman zaman  borçlanma, geçimde zorlanma gibi maddi manevi çeşitli sıkıntılarla karşılaşır. Bütün bu durumlarda Peygamber efendimiz (sav.) aşağıdaki duayı okumamızı tavsiye etmiştir.

  • Okunuşu: Hasbiyellâhu lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azîmi.

Anlamı: Allah bana kâfidir; O’ndan başka ilâh yoktur. O’na tevekkül ettim; O, büyük Arş’ın Rabbidir.

Bu duanın da bir rivayeti bulunmaktadır. Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur: “Kim sabah ve akşam yedi kez şu sözleri söylerse, dünya ve ahiret işlerinden kendisine üzüntü veren şeyleri Allah giderir”

 

Dualara AMİN diyelim ve Paylaşalım
Tarih:Dualar

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Ücretli danışma whatsapp hattı
maltepe escort