İçeriğe geç

Borcunu Alabilmek İçin Okunacak Dualar

Dinimizde borç alıp vermenin yeri bulunmaktadır. Hatta öyle ki, borç alma adabı ile ilgili hadisler bulunmaktadır. Örneğin “bir mü’minden dünya sıkıntılarından birini giderirse, Allah da kıyâmet gününde o mü’minin sıkıntılarından birini giderir.” Derler. Ve hatta darda kalan kimseye bir Müslüman olanın yardım etmesi gerekir ve dinen beklenir. Elbette kendi ailesini ve kendi rızkını sıkıntıya sokmayacak biçimde olmalıdır.

Bunun yanı sıra borç vermek güzel bir erdem olmasına karşın, alınan borcun geri ödenmesi de oldukça mühimdir. Ebü Müsa’nın anlattığına göre, “Resülullah buyurdular ki: “Allahu Teala nazarında, bir kulun (Allah tarafından yasaklanan kebireler hariç) beraberinde getirebileceği en büyük günahlardan biri, kişinin üzerinde borç bulunarak ölmesidir.”  Bu nedenle her ne şekilde olursa olsun, verilen borç muhakkak ödenmelidir.

Gel gelelim ki, günümüz dünyasında bu işler pekte böyle yürümüyor. Günlük ve dünyalık sıkıntılar içerisinde kimi zaman verdiğimiz borçların karşılığını alamıyoruz. Bu nedenle alacaklarımızı tez zamanda alabilmek için bazı duaları okuyabilir, Rabbimizden yardım isteyebiliriz. Elinizden geleni yaptıktan ve borç uğruna karşınızdaki kişiyi kırmadıktan sonra, bu duanın tesir etmemesi için bir neden yoktur.

  • Uygun anı yakaladığınız bir gün, abdestinizi alın ve Allah rızası için 2 rekat namazınızı kılın. Daha sonra 1153 defa “Leyseleha Mindunillahi Kaşifeh”
  • Bitirdikten sonra 40 defa da, Ya Müzillu Külli Cebbarin Anidin Bi Gayri Azizin Sultanih” Bu kısmı 40’tan daha fazla okuyabilirsiniz lakin 40’tan az okunmamalıdır. Bu dua gün içerisinde, aklınıza geldiğinde okuyabileceğiniz bir duadır.
  • Bu iki duayı da verdiğimiz sayılar kadar okuduktan sonra, içinizden geldiği gibi, dileklerinizi Rabbimiz ile paylaşın. Ona el açın ve en içten, en samimi haliniz ile O’nunla iletişim kurun.
  • Duanızı bitirdikten sonra Allah rızası için 4 rekat daha namaz kılın.
  • Namaz sonrasında 75 kere “Ya Muzillu” esmasını okuyup secdeye kapanın. Secdede de dilediğiniz gibi duanızı edin.
  • Secdeden kalktıktan sonra 1 defa Semi na ve eteğna gufraneke Rabbena ve ileykel mesir velhamdülillahi Rabbil Alemin tagabbel minna bi hürmetil Fatiha maassalavat”
  • Son olarak da Fatiha okuyarak namazınızı bitirin.

Bu duaları belirttiğimiz şekilde ve sırası ile içinizden gelerek okuduğunuz takdirde, en kısa zaman içinde verdiğiniz borcu geri alırsınız. Aynı zamanda böyle bir sıralamaya gerek olmadan, kul ile Allah’ın en yakın olduğu namaz sırasında, içinizden geldiği şekilde duanızı edin.

Verilen Borcu Geri Alma Duası

  • Verdiğiniz borcu geri alabilmek için edebileceğiniz dualardan bir dua daha vardır.

Allahümme fâricel hemmi. Kâşifel ğammi. Mücîbe da’vetil mudtarrîne. Rahmâned dünya vel âhirati ve rahîmehümâ. Ente terhamünî ferhamnî rahmeten tüğnînî bihâ an rahmeti men sivâke” duasını paranızı alana dek okuyabilirsiniz. Bu dua hak ettiğinizin sizlere gelmesine sebebiyet veren faziletli bir duadır. Aynı zamanda borcunuz dışında da sizleri maddi olarak rahatlatabilecek, yoklukları sona erdirecek bir duadır. Borç verdiğiniz kişinin maddi olanakları yoksa ve bu nedenle borcunu ödeyemiyorsa, bu kişiye de bu duayı tavsiye edebilirsiniz.

Hak yolunda, dua ile kalmanız dileğiyle.

 

Dualara AMİN diyelim ve Paylaşalım
Tarih:DualarHadisler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Ücretli danışma whatsapp hattı
maltepe escort