İçeriğe geç

Verilen Borcu Geri Alma Duası

Yüksek merhamet sahibi kişilerin sıklıkla düştüğü hatalardan biri de, kendisinden istenilen borcu, dar bir zamanı olsa da temin etmektir. Bizlere dinimizce farz olan ibadetler bile, maddi olanakları olmayan kişiler için geçerli değildir. Yani maddi imkanınız yoksa kurban ibadetinden ya da zekat ibadetinden o zamanki koşullar için muaf olabilme durumunuz vardır. Aynı zamanda kurban kesmek için aileyi zor duruma düşürecek bir borç almakta yanlış bir davranıştır. Tüm bunlar hadisler ile bizlere iletilmiştir. Böyle bir durumda ailenizi ya da sizi zor duruma düşürecek bir davranışa girmeniz, mantığa uygun olmadığı gibi dine de uygun değildir. Bu nedenle böyle bir durumda kalırsanız, kendinize bu ölçütü almanız gerekir. Fakat diyelim ki bu borcu verdiniz ve geri alamadınız. Bu durumda neler yapılabilir?

İlk olarak borcunuzu alabilmeniz için elinizden gelen her şeyi yapın. Üstü kapalı şekilde isteyin, açıkça isteyin, rencide etmeyecek şekilde ısrar da bulunun ve aklınıza gelebilecek her türlü yolu deneyin ve uğraşın. Bunları yaparken de dilinizden Allah ve dua eksik olmasın. Allah bizim her zaman yanımızdadır ve bizlerin her anını görür, duyar. Tek yapmanız gereken samimi ve içten bir duadır. Bunun dışında bazı tertiplerde yapılabilir. Direkt olarak verdiğiniz borcu geri alabilmenize imkan tanıyan dualarda mevcuttur. Yapabileceğiniz her şeyi yaptıktan sonra bu duaları okuyarak, Allah’a sığınabilirsiniz.

Alacağını Tahsil Etmek için DUA

“Allahümme fâricel hemmi. Kâşifel ğammi. Mücîbe da’vetil mudtarrîne. Rahmâned dünya vel âhirati ve rahîmehümâ. Ente terhamünî ferhamnî rahmeten tüğnînî bihâ an rahmeti men sivâke” duasını alacağınız parayı alana kadar her gün okuduğunuz takdirde, bu size hakkınızın gelmesine sebep olacaktır. Aynı zamanda sizi maddi anlamda rahatlatacaktır.

Bu dualar gibi birçok dua verilebilir fakat bu duaların çoğu rızıkta bereket ve bol rızık dualarıdır. Verilen borcu geri alma adına bir dua yoktur. Size düşen böyle duaları araştırmak yerine içten ve samimi bir haykırış ile Allah’a el açmaktır. Bu nedenle sizler gönlünüzdekini Allah ile dua yoluyla paylaştıktan sonra hiçbir kuvvet olacağın önüne geçemez.

Birbirimize DUA edip AMİN ile icabet edelim.
Tarih:Blog

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir