İçeriğe geç

Borçlardan Kurtulmanın En Garanti 10 Yolu

Eğer siz de yaşamakta olduğunuz maddi sıkıntılar ve borçlarınızdan dolayı sıkıntı yaşıyorsanız yazımızda anlatılmakta olan çözüm yolları arasında kendinize en uygun olanları seçerek mevcut olan para sıkıntınızı çözebilir ve borçlarınızı ödeme olanağı yakalayabilirsiniz. İşte sizin için borçlardan kurtulmanın en garanti 10 yolu.

  1. Harcamalarınızı Azaltın

İlk aşamada tavsiyemiz mevcut olan masraflarınızı azaltma ve hatta mümkün olabilecek en alt seviyeye indirmektir. Bu aşamada zaruri ihtiyaçlarınızdan vazgeçmenizden bahsetmiyoruz. Bunları mümkün olan en makul şekilde gidermeniz çok faydalı olacaktır. Örneğin mutfak alışverişlerinizde marketlere gitmek yerine semt pazarlarını tercih etmek bu noktada verilecek en mantıklı örneklerden biridir.

  1. İhtiyaçlarınızı ve İsteklerinizi Ayırın

İnsanları borca sokan en büyük etkenlerden biri de mevcut olan taleplerinin istek mi yoksa ihtiyaç mı olduğunu ayırmamalarıdır. Söz gelimi yeni elbisenizin altına uygun bir ayakkabınız yoksa bu aslında bir istek olmakta ve bu ayakkabıyı almamak sizi sıkıntıya sokmamaktadır. Ancak kışın giymek için uygun bir ayakkabı almak ihtiyaç olmakta ve giderilmesi gerekmektedir.

  1. Bütçenizi Yönetin

Bu aşamada size önerebileceğimiz bir diğer yöntem mevcut olan gelirlerinizi ve giderlerinizi yönetmenizi sağlayacak bir sistem kurmanızdır. Bu sistem size özel olacağı nasıl ayarlayacağınız tamamen size kalmıştır. Ama bizim tavsiyemiz ilk olarak harcamalarınızı not ederek başlamanız yönündedir.

  1. Gelirlerinizi Arttırın

Bu işlem çok da kolay olmasa da ek iş bularak ya da daha başka yöntemler ile greçekleştirebilirsiniz.

  1. Borçlarınızı Tek Çatıda Birleştirin

Eğer borçlarınız dağınık bir şekilde ise ödeme aşamasında bütçenizi zorlayacaktır. Bu yüzden bankaların borç kapatma kredisi sisteminden faydalanarak tek bir yerde toplama olanağı yakalayabilirsiniz. ( Not: Bankadan kredi çekmek daha doğrusu faiz haramdır. Faize bulaşmayacak şekilde borçlarınızı veya kredilerinizi kapatıp tövbe etmeli tekrar bulaşmamalıdır.)

  1. Kredi Kartı ile Taksitli Alışveriş Yapmayın

Bu işlem de uzun vadede size oldukça büyük kolaylık sağlayacaktır.

  1. Sosyal Hayatınızı Sadeleştirin

Tabii eve tıkılıp kalmayın demiyoruz ama söz gelimi dışarıda yemek yemeye biraz ara vererek bütçenizi rahatlatabilirsiniz.

  1. Lükslerinizi Bir Kenara Bırakın

Hayatınızda lüks olan ne varsa hepsinden vazgeçin ve rahat bir yaşam için bir daha da kolay kolay lüks harcamalar yapmayın.

  1. Boş Zamanlarınızı Paraya Çevirin

Bir hobi ile ya da evde yapılacak bir iş ile boş zamanlarınızda da borçlarınızı ödemek için para kazanabilirsiniz.

  1. Evinizdeki Fazlalıkları Satın

Herkesin evinde kullanmadığı ve atıl durumda olan eşyalar mutlaka vardır. Bunları satarak kendinize ek gelir sağlayabilirsiniz.

Birbirimize DUA edip AMİN ile icabet edelim.
Tarih:Blog

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir